List Pasterski Konferencji Episkopatu Polski na XIV Tydzień Wychowania [2024r]
piątek, 30.08.2024 | Konferencja Episkopatu Polski | Episkopat Polski
Drodzy Rodzice, zadbajcie o to, aby Wasze dzieci uczestniczyły w szkolnych lekcjach religii. W dniu chrztu świętego podjęliście decyzję, aby weszły one na drogę wiary – piszą biskupi w Liście Pasterskim Konferencji Episkopatu Polski na XIV Tydzień Wychowania, który rozpocznie się w niedzielę 8 września br. Będzie on przebiegał pod hasłem „Wychowujmy razem”.
Co wypada, a czego nie wypada robić w kościele? Chodzi o coś więcej niż strój i wyłączanie telefonów
poniedziałek, 26.08.2024 | AW, ks. dr Łukasz Celiński Echo Katolickie - https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAL/co-wypada-a-czego-nie-wypada-robic-w-kosciele-chodzi-o-cos | Zwyczaje i tradycje religijne
Czego nie wypada robić w kościele? Jakie zachowania nie licują z przestrzeniami zarezerwowanymi do celów kultu? Na ile jesteśmy świadomi tego, jak należy zachowywać się w świątyni? Takie pytania musi postawić sobie każdy z nas.
Poświęcić czy błogosławić?
niedziela, 25.08.2024 | Ks. dr Marcin Kołodziej - https://zpasjidoliturgii.pl/poswiecic-czy-blogoslawic/ | Liturgia
Dobrze znane są nam sakramenty Kościoła. Jest ich siedem. Te widzialne znaki działania Chrystusa w naszym życiu stanowią dla wszystkich ochrzczonych przestrzeń szczególnego udzielania się łaski Bożej. Samo bowiem słowo sakrament wskazuje nie tylko – jak wynika z greckiego odpowiednika tego terminu na misterium Boga, czyli objawienie Jego mocy człowiekowi – ale także na działanie uświęcające, pozwalające doświadczyć ludziom świętości samego Boga.
Błogosławieństwo samochodu. Magia czy duchowe dobro?
niedziela, 25.08.2024 | Artur Stopka - https://pl.aleteia.org/2022/02/17/poswiecenie-a-blogoslawienstwo-magia-czy-duchowe-dobro | Liturgia
We wspomnienie św. Krzysztofa w wielu parafiach w Polsce księża błogosławią (właśnie tak: błogosławią, a nie: święcą) samochody. Jakie jest znaczenie tego gestu?
Komunikat dotyczący wdrażania standardów ochrony małoletnich w Kościele w Polsce
poniedziałek, 12.08.2024 | + Tadeusz Wojda SAC Arcybiskup Metropolita Gdański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski | Episkopat Polski
Kościół włącza się w działania społeczne służące tworzeniu środowisk bezpiecznych i wolnych od wszelkich form przemocy – podkreślił abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie dotyczącym wdrażania w Kościele w Polsce standardów ochrony małoletnich.
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Co to za święto?
niedziela, 11.08.2024 | Niedziela.pl - https://www.niedziela.pl/artykul/83543/15-sierpnia-%e2%80%93-Wniebowziecie | Zwyczaje i tradycje religijne
Czy Matka Boża zmarła przed wniebowzięciem? Czy wzmiankę o jej wniebowzięciu można znaleźć na kartach Pisma Świętego? Gdzie współcześnie przechowywane są relikwie Matki Bożej? Czy uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzą wyłącznie rzymscy katolicy? Przedstawiamy 10 ciekawostek dotyczących tego wyjątkowego święta.
Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w związku z publikacją Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26.07.2024 r.
wtorek, 06.08.2024 | bp Wojciech Osial Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski | Episkopat Polski
Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraziła sprzeciw wobec ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii. „Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe” – czytamy w oświadczeniu. „Bardzo smuci fakt, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną” – czytamy w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego KEP w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole. Członkowie Komisji podkreślili, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły, a także stanowi integralną część wychowania człowieka. Zachęcili też wszystkich wiernych do podejmowania działań ukazujących wartość lekcji religii w szkole. „Dziękujemy mediom katolickim, ruchom i wspólnotom religijnym za podejmowanie działań w obronie lekcji religii. Prosimy wszystkich o włączenie się w akcję na rzecz obrony lekcji religii w szkole „TAK dla religii w szkole” podjętą przez cztery tygodniki katolickie: Niedzielę, Gościa Niedzielnego, Idziemy i Przewodnik Katolicki” – czytamy w oświadczeniu.
Tak możesz wesprzeć działalność papieża. Czym jest świętopietrze?
sobota, 29.06.2024 | Papież Franciszek
Świętopietrze - ten kościelny termin zaskakuje czasem wiernych uczestniczących w czerwcowej mszy. Inna nazwa jest równie zagadkowa, gdyż brzmi "obol św. Piotra". O co chodzi w świętopietrzu? To doroczna zbiórka wspierająca działalność papieża, w którą włącza się Kościół na całym świecie. Świętopietrze, zwane również obolem św. Piotra, to doroczna zbiórka całego Kościoła katolickiego przeznaczona na wsparcie charytatywnej działalności papieża oraz na struktury towarzyszącego jego misji.
List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia.
niedziela, 16.06.2024 | Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce | Episkopat Polski
Nikt w imię osobistej wolności nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka – napisali biskupi w Liście Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia. Zaapelowali w nim o zaangażowanie w prawną ochronę ludzkiego życia oraz o modlitwę w tej intencji.
Stanowisko Komisji Duszpasterstwa KEP w sprawie planowanych zmian ustawy o handlu w niedzielę
czwartek, 13.06.2024 | Bp Andrzej CZAJAPrzewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP | Episkopat Polski
W kontekście planowanych zmian ustawodawczych dotyczących handlu w niedzielę i święta, jako Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, ufając, że wespół ze wspólnotą wierzących obywateli naszego kraju, opowiadamy się za zachowaniem aktualnej ustawy o handlu w niedzielę z 2018 r.