
Koło Żywego Różańca
Opiekun: ks. proboszcz, Zelatorka - Jadwiga Kalbarczyk
Spotkania: I sobota miesiąca - Msza św. połączona ze zmianą tajemnic.
Kryteria przynależności
Intencje Papieskie
Jak odmawiać Różaniec Rozważania
Informacje dla członków Koła Żywego Różańca
Kim jesteśmy
Koło Żywego Różańca przy parafii Św. Anny w Olsztynie tworzą osoby, które każdego dnia ofiarowują Matce Bożej jedną dziesiątkę różańca. Modlimy się indywidualnie w wybranym przez siebie miejscu i w dowolnym czasie. |
Każda osoba ma przydzieloną do rozważenia na dany miesiąc jedną z tajemnic różańca świętego. Tajemnice zmieniają się w pierwszą sobotę kolejnego miesiąca: np. radosna 1 zmienia się na radosną 2, po tajemnicach radosnych następują tajemnice światła, następnie bolesne i w końcu chwalebne. W ten sposób każde 20 osób tworzy jedną tzw. "Różę" Żywego Różańca. Darem tych osób dla Matki Bożej jest wtedy w sumie cały różaniec ofiarowywany każdego dnia. W Naszej parafii mamy dwie Róże. Pod wezwaniem błogosławionej Paulina Jaricot i świętego Jana Pawła II.
Odmawiamy codzienną dziesiątkę różańca w podanych intencjach (znajdziesz je w zakładce intencje). Do Żywego Różańca każdy może należeć tak długo, jak tego pragnie. O ewentualnej rezygnacji ze wspólnej modlitwy różańcowej należy poinformować Zelatorkę gdyż wolne miejsce powinna zastąpić kolejna osoba. W intencji osób należących do Żywego Różańca kilka razy w roku jest ofiarowana Msza Święta.
Opiekunem wspólnoty jest ks. proboszcz Tomasz Komorski. Funkcję Zelatorki pełni pani Jadwiga Kalbarczyk (508 971 510).
W każdą sobotę o godzinie 9:30 wspólnota "Żywego różańca" spotyka się w kościele na wspólnej modlitwie różańcowej po której jest Msza św.
W każdą I sobotę miesiąca następuje wymiana Tajemnic a Msza św. jest odprawiana w intencji członków Koła Żywego Różańca.
Założycielka
Paulina Jaricot (ur. 22.07.1799 w Lyonie, zm. 9.01.1862 tamże) – francuska sługa Boża, założycielka Związku Lyońskiego – podstawy dzisiejszych Papieskich Dzieł Misyjnych. Zapoczątkowała Żywy Różaniec. Paulina Jaricot urodziła się w rodzinie bogatego przemysłowca. Około 18. roku życia przeżyła nawrócenie do Chrystusa. |
Od połowy XIX wieku najbardziej popularną różańcową wspólnotę modlitewną stanowi jej dzieło – Stowarzyszenie Żywego Różańca. „Najważniejszą rzeczą i najtrudniejszą jest uczynić różaniec modlitwą wszystkich” – napisała wtedy Paulina. Każdy człowiek może znaleźć w ciągu dnia kilka minut, aby odmówić dziesiątek różańca, czyli jedną tajemnicę. Paulina Jaricot zaczęła organizować piętnastoosobowe grupy (wtedy jeszcze istniały trzy części różańca: radosna, bolesna i chwalebna. Część światła została ustanowiona później), nazwane później „żywymi różami”. Każda z osób tworzących piętnastkę zobowiązywała się do odmawiania jednej tajemnicy, czyli wszyscy razem odmawiają codziennie cały różaniec. Wszystkich członków róży dotyczy taka sama zasługa jakby odmówili cały różaniec. Nieodmówienie tajemnicy nie oznacza grzechu, a utratę zasługi.
Statut stowarzyszenia
„Żywy Różaniec” jest wspólnotą osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat i w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskich Intencjach Apostolstwa Modlitwy. |
Modlitwa różańcowa, powszechnie znana i wielokrotnie polecana przez papieży, zyskała popularność dzięki wspólnotowej formie modlitwy, zainicjowanej przez sługę Bożą Paulinę Jaricot w Lyonie w 1826 r. Założone przez nią Stowarzyszenie Żywego Różańca zatwierdził papież Grzegorz XVI konstytucją Benedicentes Domino w 1832 r. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX wieku.
Niniejszy statut ma służyć osobom zjednoczonym we wspólnym odmawianiu różańca, by odkrywając głębię tej modlitwy i sięgając do korzeni tej właśnie formy jej praktykowania, zyskiwali, za zachętą bł. Jana Pawła II, „sposobność duchową i pedagogiczną do osobistej kontemplacji, formacji Ludu Bożego i nowej ewangelizacji” (RVM 3).
Stowarzyszenie to nosi nazwę „Różańca”, gdyż jego członkowie, podzieleni na grupy po dwadzieścia osób, odmawiają go codziennie, każdy jedną dziesiątkę, a także dlatego, że każda grupa składa się z tylu osób, ile jest tajemnic w różańcu.
Stowarzyszenie nazywa się „Żywym”, gdyż liczba osób, które się nań składają, niejako wprawia je w działanie poprzez ciągłe recytowanie modlitw, które czerpią swą skuteczność z rozważania tajemnic Jezusa i Maryi, czy to w celu nawrócenia grzeszników, czy doskonalenia sprawiedliwych. Zwie się je „Żywym”, gdyż ci, którzy go tworzą, są zastępowani przez kolejnych, gdy ci umierają, bądź gdy zeń odchodzą.
§ 1.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Żywy Różaniec jest prywatnym stowarzyszeniem wiernych o charakterze modlitewnym i formacyjnym, działającym na terenie całej Polski.
- W swojej działalności Żywy Różaniec kieruje się postanowieniami Kodeksu Prawa Kanonicznego, szczególnie tymi, które dotyczą prywatnych stowarzyszeń wiernych (kan. 321-326), oraz uchwałami Konferencji Episkopatu Polski w sprawach jego dotyczących.
- W poszczególnych diecezjach niniejszy Statut Żywego Różańca obowiązuje po wprowadzeniu go dekretem Biskupa Diecezjalnego. Biskup Diecezjalny, przyjmując ten Statut, może uwzględnić w jego realizacji praktyki już istniejące na terenie jego diecezji.
§ 2.
ISTOTA I DUCHOWOŚĆ
- Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, z których każda zobowiązuje się do codziennego rozważania jednej tajemnicy różańcowej. Liczba osób we wspólnocie podstawowej odpowiada liczbie tajemnic różańca świętego.
- Zgodnie z pragnieniem założycielki Żywego Różańca, sługi Bożej Pauliny Jaricot, która chciała „uczynić różaniec modlitwą wszystkich” i „poprzez różaniec odnowić wiarę”, Żywy Różaniec podkreśla wspólnotowy charakter rozważania tajemnic różańcowych. Choć każdy z członków Żywego Różańca modli się tajemnicą, która jemu przypadła, w miejscu i czasie przez siebie wybranym, to jednak istotną dla Żywego Różańca jest więź modlitewna, rozumiana jako świadomość wspólnej modlitwy w podjętych intencjach.
- Dla podkreślenia wspólnoty modlitwy członkowie Żywego Różańca, tam gdzie jest to możliwe, przynajmniej raz w miesiącu zbierają się na wspólną modlitwę.
- Zaleca się tworzenie ścisłych więzów między członkami Żywego Różańca, tak aby uwypuklić wspólnotowy charakter Kościoła.
- W łączności z całym Kościołem Żywy Różaniec podejmuje jako główną intencję swoich modlitw intencje polecane przez papieża dla Apostolstwa Modlitwy, czyli Papieską Intencję Ogólną i Papieską Intencję Misyjną, oraz chętnie przyjmuje specjalne intencje polecane przez biskupa miejsca.
- Mając na uwadze to, co zostało powiedziane w ust. 1-3, zgodnie z zamysłem założycielki sługi Bożej Pauliny Jaricot program duchowy Żywego Różańca obejmuje:
- wypraszanie miłosierdzia Bożego przez wstawiennictwo Maryi, Matki Bożej;
- troskę o wzrost wiary w duszach ludzkich;
- krzewienie modlitwy różańcowej;
- wspieranie misyjnej działalności Kościoła;
- troskę o wierność nauczaniu Kościoła – za wzorem św. Dominika.
§ 3.
STRUKTURA
- Stowarzyszenie Żywego Różańca podlega Konferencji Episkopatu Polski, która zatwierdza jego Statut i wybiera Moderatora Krajowego spośród trzech kandydatów, których przedstawia Konferencja Moderatorów Diecezjalnych.
- Konferencję Moderatorów Diecezjalnych tworzą wszyscy moderatorzy diecezjalni oraz członkowie Zarządu.
- Konferencja Moderatorów Diecezjalnych w głosowaniu zwyczajnym wyłania Zarząd Stowarzyszenia, w skład którego wchodzi: pięciu moderatorów diecezjalnych oraz przedstawiciel Papieskich Dzieł Misyjnych i przedstawiciel redakcji czasopisma formacyjnego, jakim dla Żywego Różańca jest miesięcznik „Różaniec”.
- Przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia i Konferencji Moderatorów Diecezjalnych jest Moderator Krajowy.
- Siedzibą Stowarzyszenia Żywego Różańca i Zarządu jest Dom Wydawnictwa Sióstr Loretanek w Warszawie, ul. L. Żeligowskiego 16/20.
- Na terenie diecezji Żywy Różaniec podlega biskupowi miejsca, który mianuje moderatora diecezjalnego oraz określa sposób współpracy między wspólnotami Żywego Różańca.
- W parafii grupy Żywego Różańca podlegają władzy proboszcza, który sprawuje ją osobiście lub przez wyznaczonego kapłana, zwanego moderatorem parafialnym.
- Wspólnoty Żywego Różańca powstałe przy szkołach, wspólnotach zakonnych oraz innych ośrodkach pozostają w łączności z proboszczem parafii, na terenie której powstały.
- Podstawową jednostką Żywego Różańca jest wspólnota dwudziestu osób zwana „kołem” lub „różą”. Na czele róży (koła) stoi zelator/zelatorka wyłaniany/wyłaniana według miejscowej tradycji.
- Wszyscy zelatorzy w parafii tworzą Parafialną Radę Żywego Różańca.
- Członkowie Żywego Różańca posługują się Ceremoniałem Żywego Różańca, zatwierdzonym przez właściwą władzę kościelną.
§ 4.
PRZYNALEŻNOŚĆ
- Do Żywego Różańca może należeć każdy ochrzczony, który tego prawa nie został pozbawiony przez prawo kościelne.
- Do Żywego Różańca przystępuje osoba przez wyrażenie swej decyzji wobec zelatora/zelatorki lub proboszcza czy moderatora parafialnego.
- Ten, kto został przyjęty do Żywego Różańca, nie może być z niego usunięty, chyba że inaczej o tym mówi prawo kanoniczne.
- Przynależność do Żywego Różańca nie wyklucza przynależności do innych stowarzyszeń i ruchów o charakterze modlitewnym, formacyjnym czy apostolskim.
§ 5.
ZADANIA I OBOWIĄZKI
- Zadania i obowiązki członków Żywego Różańca:
1) codzienne rozważanie jednej wyznaczonej tajemnicy różańca świętego; opuszczenie tej modlitwy nie sprowadza grzechu ciężkiego;
2) udział w miesięcznym spotkaniu formacyjnym połączonym ze zmianą tajemnic;
3) uczestnictwo w życiu sakramentalnym Kościoła;
4) rozszerzanie czci Najświętszej Maryi Panny przykładem życia i działalnością apostolską, zwłaszcza przez krzewienie modlitwy różańcowej;
5) odważne stawanie w obronie wiary;
6) udział w pogrzebie członka Żywego Różańca należącego do tej samej róży (koła);
7) kapłani należący do Stowarzyszenia ofiarowują raz w roku Ofiarę Mszy świętej w intencji Żywego Różańca;
8) osoby zakonne ofiarowują w tej samej intencji jedną Komunię świętą w roku.
- Zadania i obowiązki zelatora/zelatorki:
1) troszczy się o prawdziwego ducha modlitwy we wspólnocie;
2) czuwa nad pełnym składem osobowym róży (koła) oraz koordynuje comiesięczną wymianę tajemnic;
3) zachęca członków do gorliwej działalności apostolskiej, zwłaszcza wśród chorych i ubogich;
4) utrzymuje stałą łączność między kapłanem odpowiedzialnym za Żywy Różaniec a różą (kołem) i między różami (kołami);
5) odwiedza chorych członków róży (koła);
6) zbiera składki na Mszę świętą, dzieła charytatywne, misje i inne cele. - Zadania i obowiązki moderatora parafialnego:
1) przyjmuje do Żywego Różańca i prowadzi Parafialną Księgę Żywego Różańca;
2) dba o formację członków Żywego Różańca;
3) prowadzi miesięczne nabożeństwa i podaje intencje na dany miesiąc;
4) zapowiada odpusty różańcowe;
5) współpracuje z moderatorem diecezjalnym;
6) tam, gdzie istnieje Parafialna Rada Żywego Różańca, koordynuje jej pracę, dbając o współpracę wszystkich zelatorów. - Zadania i obowiązki moderatora diecezjalnego:
1) jest odpowiedzialny za Żywy Różaniec w diecezji;
2) organizuje spotkania zelatorów i moderatorów w diecezji;
3) raz w roku organizuje ogólnodiecezjalne spotkanie członków Żywego Różańca;
4) dba o formację teologiczną i duchową wszystkich członków Żywego Różańca;
5) na mocy swej nominacji jest członkiem Konferencji Moderatorów Diecezjalnych Żywego Różańca i uczestniczy w jej spotkaniach;
6) do wypełnienia swoich zadań może powołać Diecezjalną Radę Żywego Różańca, którą zatwierdza Biskup Diecezjalny;
7) czuwa nad realizacją zadań statutowych Żywego Różańca w diecezji;
8) współpracuje z Diecezjalnym Dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych. - Zadania i obowiązki Konferencji Moderatorów Diecezjalnych:
1) stanowi forum dzielenia się doświadczeniem w zakresie krzewienia modlitwy różańcowej;
2) koordynuje działania Żywego Różańca na terenie całej Polski;
3) wybiera w głosowaniu zwyczajnym spośród swoich członków trzech kandydatów do funkcji Krajowego Moderatora i przedstawia ich Konferencji Episkopatu Polski;
4) współpracuje z innymi ruchami różańcowymi. - Zadania i obowiązki Zarządu Stowarzyszenia Żywego Różańca:
1) przygotowuje program i materiały formacyjne dla Żywego Różańca;
2) przygotowuje ogólnopolskie spotkania i rekolekcje dla członków Żywego Różańca;
3) służy radą i pomocą w rozstrzyganiu spornych kwestii odnoszących się do zachowywania statutu na szczeblu diecezjalnym;
4) kadencja Zarządu trwa 3 lata. Moderatorzy diecezjalni mogą być wybierani do Zarządu kolejno przez dwie kadencje. - Zadania i obowiązki Krajowego Moderatora Żywego Różańca:
1) zwołuje spotkania Zarządu Stowarzyszenia i Konferencji Moderatorów Diecezjalnych i im przewodniczy;
2) reprezentuje Żywy Różaniec przed Konferencją Episkopatu Polski i raz w roku przedstawia jej sprawozdanie z działalności Żywego Różańca;
3) współpracuje z Dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce i redakcją miesięcznika „Różaniec”;
4) kadencja Moderatora Krajowego trwa 3 lata; może pełnić tę funkcję przez dwie kolejne kadencje.
§ 6.
PRZYWILEJE CZŁONKÓW ŻYWEGO RÓŻAŃCA
- Każdy z członków Żywego Różańca, na podstawie przywileju udzielonego przez Stolicę Apostolską (Dekret Penitencjarii Apostolskiej z dnia 25.10.1967), może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami w dniu:
1) przyjęcia do Stowarzyszenia Żywego Różańca;
2) uroczystości Narodzenia Pańskiego;
3) uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego;
4) uroczystości Zwiastowania Pańskiego;
5) uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny;
6) wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej;
7) uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny;
8) święta Ofiarowania Pańskiego.
- Uczestniczy w dobrach duchowych Zakonu Kaznodziejskiego.
- Uczestniczy w obietnicach Najświętszej Maryi Panny dotyczących tych, którzy odmawiają różaniec.
- Wszyscy członkowie Żywego Różańca są otoczeni modlitwą pozostałych członków Żywego Różańca, tak za życia, jak i po śmierci.
Statut został zatwierdzony podczas 358. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się we Wrocławiu, w dniach 21-23 czerwca 2012 r.
Kryteria prezynależności
Statut Stowarzyszenia Żywy Różaniec, zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 22 czerwca 2012 r., określa, czym jest ta modlitewna wspólnota, jaka jest jej duchowość i struktura organizacyjna oraz jakie są zadania jej członków. W oparciu o ten statut Zarząd Żywego Różańca, odpowiadając na pojawiające się pytania, przygotował „Kryteria przynależności do Żywego Różańca”. Są to trzy obszary zaangażowania członków róż różańcowych: osobisty, wspólnotowy i apostolski. |
Osobista modlitwa i formacja
Członek Żywego Różańca odmawia każdego dnia jeden dziesiątek różańca. Modlitwę łączy z rozważaniem tajemnicy różańcowej. Jedną tajemnicę rozważa przez miesiąc, potem zgłębia następną.
Wypełniając to zadanie, stara się również o systematyczną formację. Uczestniczy w życiu sakramentalnym Kościoła, podejmuje osobistą lekturę duchową, bierze udział w rekolekcjach oraz w innych spotkaniach formacyjnych.
Przynależność do wspólnoty
Istotną cechą Żywego Różańca jest jego wymiar wspólnotowy. Przez łączność z innymi wzbogaca się modlitwa i apostolstwo każdego. Należy z wielką troską dbać o braterskie więzy z członkami róż, a także o jedność z szerszą wspólnotą wierzących i jej pasterzami.
- Przynależność do wspólnoty modlitewnej. Członek Żywego Różańca należy do dwudziestoosobowego zespołu (róża lub koło), który jest kierowany i animowany przez zelatora lub zelatorkę.
- Przynależność do wspólnoty lokalnej. Najczęściej róże posługują we wspólnocie parafialnej. Duszpasterską opiekę nad nimi sprawuje proboszcz lub wyznaczony przez niego kapłan. Róże, których członkowie pochodzą z różnych parafii, poddają się duszpasterskiej opiece kapłana tej parafii, do której należy zelator lub zelatorka danej róży.
- Udział w spotkaniach wspólnotowych. Członkowie każdej róży, w miarę swoich możliwości, uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych, w czasie których dokonuje się wymiana tajemnic różańcowych. Spotkania te gromadzą członków wszystkich róż w kościele parafialnym lub odbywają się w gronie poszczególnych róż w domach. Ważnym przeżyciem wspólnotowym są również pielgrzymki Żywego Różańca.
Zaangażowanie apostolskie
Członkowie Żywego Różańca włączają się w apostolską posługę Kościoła. Czynią to najpierw przez modlitwę, polecając Bogu intencje wskazane przez Ojca Świętego, zarówno stałe (prośba o pokój na świecie oraz o błogosławieństwo dla rodzin) czy wskazane na dany miesiąc (papieskie intencje Apostolstwa Modlitwy), jak i te związane z ważnymi wydarzeniami dziejącymi się w świecie. Swoją modlitwą ogarniają oni również intencje polecone przez biskupów i duszpasterzy, a także inne intencje bliskie ich sercu.
Szczególnym zadaniem apostolskim podejmowanym przez Żywy Różaniec, zgodnie ze wskazaniem założycielki, sługi Bożej Pauliny Jaricot, jest troska o wsparcie misyjnego dzieła Kościoła. Wraz z modlitwą członkowie Żywego Różańca składają ofiarę na cele misyjne.
Apostolska postawa członków róż wyraża się również czynnym udziałem w życiu wspólnoty parafialnej. Wspierają oni wszystkich duszpasterzy i parafian modlitwą, uczestniczą w liturgii i nabożeństwach, troszczą się o chorych i ubogich, pomagają innym lepiej poznać i umiłować modlitwę różańcową, angażują się w dzieła wskazane im przez duszpasterzy.
Papieskie intencje apostolstwa modlitwy na 2025 r.
Kiedy czasami mówimy, że modlimy się w intencjach papieża, to oczywiście nie mamy na myśli modlitwy konkretnie za niego. Chodzi o te intencje, które on wyznacza na dany miesiąc, w których sam się modli, prosząc też innych o modlitwę.
Ojciec Święty jako namiestnik Chrystusa na ziemi podejmuje refleksję nad aktualnymi wydarzeniami w świecie i w Kościele. Stara się ze swoich rozmów oraz pielgrzymek wybrać te potrzeby, które są szczególnie ważne w danym czasie.
Choć przez lata byliśmy przyzwyczajeni do dwóch intencji – ogólnej i ewangelizacyjnej – od jakiegoś czasu papież Franciszek wyznacza jedną intencję na dany miesiąc. Do jej podjęcia jesteśmy zaproszeni wszyscy. Modlitwa w tych intencjach jest wyrazem naszej troski o cały Kościół, o potrzeby naszych braci i sióstr na całym świecie.
Wspólnoty Żywego Różańca mają wyraźnie zapisane w swoim statucie, że w łączności z całym Kościołem podejmują jako główną intencję swoich modlitw właśnie tę polecaną przez papieża. Równie ważne są intencje polecane przez biskupa miejsca. Wolą papieża jest podanie szczególnego problemu, z którym boryka się cała wspólnota bądź wybrany Kościół lokalny, co wymaga troski wszystkich wierzących. Nasza modlitwa różańcowa w tych intencjach jest znakiem jedności, odpowiedzialności oraz powszechności Kościoła.
STYCZEŃ
| O prawo do nauki |
Módlmy się, aby zawsze było poszanowane prawo migrantów, uchodźców i osób dotkniętych wojną do kształcenia się, koniecznego, żeby tworzyć lepszy świat.
LUTY
| O powołania do życia kapłańskiei zakonne |
Módlmy się, aby wspólnota kościelna potrafiła przyjąć młodych odkrywających powołanie do służby Chrystusowi w życiu kapłańskim lub zakonnym, z ich pragnieniami i wątpliwościami.
MARZEC
| Za rodziny w kryzysie |
Módlmy się, aby rodziny dotknięte podziałem doświadczyły uzdrawiającej mocy przebaczenia i odkryły, że nawet różnice mogą stać się bogactwem.
KWIECIEŃ
|O mądre korzystanie z nowych technologii |
Módlmy się, aby korzystanie z nowych technologii nie zastępowało relacji międzyludzkich, odbywało się w atmosferze szacunku do każdego człowieka i pomagało stawić czoła kryzysowi naszych czasów.
MAJ
| O możliwość pracy |
Módlmy się, aby dzięki pracy każda osoba mogła się spełniać, rodziny miały godne warunki życia, a społeczeństwa stawały się bardziej ludzkie.
CZERWIEC
| O wzrost wrażliwości na świat |
Módlmy się, aby każdy z nas znajdował pocieszenie w osobistej relacji z Jezusem, a z Jego Serca czerpał wzór współczującej miłości do świata.
LIPIEC
| O coraz lepsze rozeznawanie |
Módlmy się, abyśmy umieli coraz lepiej rozeznawać, by dobrze wybierać drogi życia i odrzucać to, co oddala nas od Chrystusa i Ewangelii.
SIERPIEŃ
| O umiejętność życia wspólnego |
Módlmy się, aby społeczności, których współegzystencja wydaje się bardzo trudna, nie ulegały pokusie konfrontacji z powodów etnicznych, politycznych, religijnych czy ideologicznych.
WRZESIEŃ
| O odnowienie naszych relacji ze stworzeniem |
Módlmy się, abyśmy inspirowani przykładem św. Franciszka, zrozumieli wzajemną zależność wszystkich stworzeń, kochanych przez Boga, godnych miłości i szacunku.
PAŹDZIERNIK
| O współpracę między wyznawcami różnych tradycji religijnych |
Módlmy się, aby wyznawcy różnych tradycji religijnych współpracowali ze sobą na rzecz obrony i budowania pokoju, sprawiedliwości oraz braterstwa.
LISTOPAD
| O umiejętność zapobiegania samobójstwom |
Módlmy się, aby osoby, które doświadczają pokusy popełnienia samobójstwa, znalazły w swoich wspólnotach potrzebne im wsparcie, pomoc oraz miłość i otworzyły się na piękno życia.
GRUDZIEŃ
| Za chrześcijan żyjących na terenach objętych konfliktami |
Módlmy się, aby chrześcijanie żyjący w strefie wojny lub konfliktu, szczególnie na Bliskim Wschodzie, byli siewcami pokoju, nadziei i pojednania.
papież Franciszek, Watykan, 31.12.2023 r.
Wideo papieża jest oficjalną globalną inicjatywą rozpowszechniającą comiesięczne intencje Ojca Świętego. Odbywa się to przez Papieską Worldwide Prayer Network (Apostleship of Prayer).
Ogólnoświatowa sieć modlitewna Papieża jest papieskim dziełem mającym na celu mobilizację chrześcijan poprzez modlitwę i działanie w obliczu wyzwań, przed jakimi stoi ludzkość i misja Kościoła. Wyzwania te są podejmowane w formie intencji modlitewnych powierzonych przez Papieża całemu Kościołowi. To dzieło zostało założone w 1844 roku jako Apostolstwo Modlitwy. Jest obecny w 98 krajach i składa się z ponad 35 milionów katolików. Obejmuje oddział młodzieżowy, EYM: Eucharystyczny ruch młodzieżowy. W marcu 2018 r. Papież ustanowił tę posługę kościelną jako dzieło papieskie i zatwierdził jej nowy statut. Międzynarodowym dyrektorem jest ks. Frédéric Fornos, SJ. Więcej informacji na: https://www.popesprayer.va/
Projekt jest wspierany przez Vatican Media.
Prawa do “Video Papieża”
Uznanie autorstwa-Niekomercyjne-Bez pochpdnych (CC BY-NC-ND).
*Wymaga powołania się na autora oryginału (Video Papieża — www.thepopevideo.org — dla Światowej Sieci Modlitwy Papieża)
Jak odmawiać Różaniec
Odmawiając różaniec, rozważamy razem z Maryją wydarzenia z Ewangelii, które Ona rozważała w swoim sercu. Mamy nie tylko rozważać postawę Jezusa i Maryi, ale naśladować ich w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. |
Wiele razy w historii modlitwa różańcowa odmawiana z wiarą zaważyła na losach narodów. W życiu ludzi zmagających się z grzechem, trudnościami i nałogami różaniec jest jakby liną ratunkową. Jest to modlitwa, która przemienia świat, zwłaszcza gdy jest odmawiana wspólnie. Nasze rodziny, Ojczyzna i świat walczą teraz z przytłaczającymi siłami zła. Dziś potrzebujemy pomocy Maryi bardziej niż kiedykolwiek przedtem.
- Na początku należy uczynić znak Krzyża świętego i na krzyżyku odmówić Wierzę w Boga.
- Na pierwszym paciorku odmawia się Ojcze nasz.
- Na trzech dalszych Zdrowaś Maryjo.
- Są to modlitwy wstępne; ich intencją jest uproszenie cnót wiary, nadziei i miłości. Przy odmawianiu wszystkich części różańca wystarczy modlitwy wstępne odmówić tylko przed częścią pierwszą.
- Następnie zapowiada się daną część i tajemnicę jako temat do rozważania na tle powtarzanych modlitw ustnych: Ojcze nasz, 10 Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu.
- Po każdym Chwała Ojcu odmawiamy tak zwaną modlitwę fatimską: „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i pomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia”.
CZĘŚĆ I – TAJEMNICE RADOSNE (odmawiamy w poniedziałki i soboty)
- Zwiastowanie Maryi Pannie
- Nawiedzenie św. Elżbiety
- Narodzenie Pana Jezusa
- Ofiarowanie w świątyni
- Znalezienie Pana Jezusa
CZĘŚĆ II – TAJEMNICE ŚWIATŁA (odmawiamy w czwartki)
- Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
- Objawienie się Pana Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej
- Głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
- Przemienienie na górze Tabor
- Ustanowienie Eucharystii
CZĘŚĆ III – TAJEMNICE BOLESNE (odmawiamy we wtorki i piątki)
- Modlitwa w Ogrójcu
- Biczowanie Pana Jezusa
- Ukoronowanie cierniem
- Droga krzyżowa
- Śmierć Jezusa na krzyżu
CZĘŚĆ IV – TAJEMNICE CHWALEBNE – (odmawiamy w środy i niedziele)
- Zmartwychwstanie Pana Jezusa
- Wniebowstąpienie Pana Jezusa
- Zesłanie Ducha Świętego
- Wniebowzięcie Matki Bożej
- Ukoronowanie Matki Bożej
Na wszystkie sytuacje, kiedy ręce są zajęte i nie mogą trzymać różańca, ale głowa może poświęcić uwagę modlitwie – przy pracach domowych, na spacerze np. z wózkiem, w podróży – gorąco polecamy różaniec śpiewany, do którego muzykę napisał ks. Bartłomiej Bober. Można kupić płytę z nagraniem, ale można też posłuchać go tutaj (różaniec śpiewany).
Wszystkich zapracowanych, którym w codziennej krzątaninie brakuje tej odrobiny czasu, tych, którzy dużo podróżują lub z jakiegokolwiek innego powodu nie mogą sięgnąć po koronkę różańca, zachęcamy także do posłuchania Koronki do Miłosierdzia Bożego, również skomponowanej przez ks. Bartłomieja Bobera. Można ją znaleźć tutaj (Koronka do Miłosierdzia Bożego).
Do pobrania pomoc w odmawianiu Różańca
Jak odmawiać Różaniec
RozwaŻania różańcowe
Rozważania różańcowe dostępne są na stronie Miesięcznika "RÓŻANIEC"
kliknij by zobaczyć
Informacje dla członków Koła żywego różańca
W sprawach wspólnoty kontakt z Zelatorką Panią Jadwigą Kalbarczyk pod nr. telefonu 508 971 510.
Osoba, która odnawia I Tajemnicę Radosną w danym miesiącu, zobowiązana jest do odmawiania również wstępnych modlitw:
Wierzę w Boga Ojca, Ojcze nasz, 3x Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu.
W każdą sobotę o godzinie 9:30 wspólnota "Żywego różańca" spotyka się w kościele na wspólnej modlitwie różańcowej po której jest Msza św.
W każdą I sobotę miesiąca następuje wymiana Tajemnic a Msza św. jest odprawiana w intencji członków Koła Żywego Różańca. Proszę pamietac o zabraniu ze soba kart z Tajemnicami do wymiany.
Obowiązki:
- Codzienne rozważanie jednej wyznaczonej tajemnicy różańca świętego, opuszczenie tej modlitwy nie sprowadza grzechu ciężkiego
- Udział w comiesięcznej Mszy Świętej połączonej ze zmianą tajemnic
- Uczestnictwo w życiu sakramentalnym Kościoła
- Rozszerzanie czci Najświętszej Maryi Panny przykładem życia i działalnością apostolską, zwłaszcza przez krzewienie modlitwy różańcowej
- Odważne stawanie w obronie wiary
- Udział w pogrzebie członka Żywego Różańca należącego do tej samej róży (koła)
- Kapłani należący do Stowarzyszenia ofiarują raz w roku Ofiarę Mszy świętej w intencji Żywego Różańca
- Osoby zakonne ofiarują w tej samej intencji jedną Komunię świętą w roku.
Przywileje:
Członek Żywego Różańca odmawiając 1 dziesiątkę dziennie dostępuje takich łask jakby odmówił cały różaniec. Dzieje się tak, gdyż jest on we wspólnocie modlitewnej i kolejne osoby z róży dopełniają modlitwę różańcową rozważając pozostałe tajemnice.
Każdy z członków Żywego Różańca, na podstawie przywileju udzielonego przez Stolicę Apostolską (Dekret Penitencjarii Apostolskiej z dnia 25.10.1967), może uzyskać odpust zupełny (darowanie kary czyśćcowej) pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, przyjęcie w danym dniu Komunii św., odmówienie Wierzę w Boga, Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo w intencjach ojca św.). Dni uzyskania odpustu zupełnego:
- Dzień przyjęcia do Stowarzyszenia Żywego Różańca
- Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)
- Święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego)
- Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego (data ruchoma)
- Uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca)
- Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
- Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej (7 października)
- Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia)
Kiedy uzyskujemy odpust różańcowy ?
Odpust zupełny możemy uzyskać wówczas, gdy modlitwę różańcową odmawiamy:
- w kościele,
- w miejscu publicznych modlitw,
- w rodzinnym gronie,
- w zakonnej wspólnocie,
- w pobożnym stowarzyszeniu.
Gdy modlitwie różańcowej towarzyszą inne okoliczności, Kościół wtedy mówi o udzieleniu odpustu cząstkowego.
WARUNKI, KTÓRE NALEŻY WYPEŁNIĆ DLA UZYSKANIA ODPUSTU ZUPEŁNEGO:
- Odmówić w całości przynajmniej jedną z czterech części różańca (pięć tajemnic określonej części).
- Medytacji nad tajemnicami różańcowymi musi towarzyszyć modlitwa ustna.
- Podczas publicznego odmawiania różańca muszą być – w sposób dla danego miejsca właściwy – zapowiadane poszczególne tajemnice. W przypadku gdy modlitwę różańcową odmawiamy sami, wystarcza, że recytujemy modlitwy i że towarzyszy temu rozważanie stosownych tajemnic. Ważne jest, byśmy nie przerywali modlitwy, nim ją skończymy.
Pytania:
Różańcowe vademecum - Jak rozumieć strukturę i zasady Żywego Różańca? Przedstawiamy zbiór najczęściej zadawanych pytań. Jakie są korzyści z uczestnictwa w róży ? Co stanie się gdy nie odmówię swojej części różańca ?
Kto wymyślił Żywy Różaniec ? |
Piękna, młoda dziewczyna z Lyonu – Paulina Jaricot. Pierwsza jej myśl to pomoc misjonarzom, wymyśliła zatem system dziesięcioosobowych grup, które drobnymi ofiarami wspierały misjonarzy w dalekich krajach (dzisiejsze Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary). Druga jej myśl to „uczynić różaniec modlitwą wszystkich”, stworzyła więc system piętnastoosobowych grup Żywego Różańca (wtedy było 15 tajemnic różańca). Choć każda z osób rozważała jedną tajemnicę, to ich modlitwa układała się jak płatki w jeden piękny kwiat róży, tworząc cały różaniec. |
W jakiej intencji mogę sie modlić w róży ? |
Tyle jest ważnych intencji, które chcielibyśmy wpleść w różaniec – i tych osobistych, i tych obejmujących świat. Należąc do róży, wspieramy papieża, który wskazuje nam intencje na każdy miesiąc poprzez Papieską Światową Sieć Modlitwy. W nich zawiera się troska nie tylko papieża, ale i całego Kościoła, o zbawienie wszystkich ludzi. W ten sposób członkowie róż różańcowych są niejako „modlitewnym zapleczem” Kościoła. Jeśli nosisz w sercu ważną sprawę, możesz poprosić biskupa lub proboszcza o dołączenie Twojej intencji do modlitwy w róży. |
Z ilu osób skałada się jedna Róża Różańcowa ? |
Róża Żywego Różańca liczy tyle osób, ile jest tajemnic w różańcu. Przez wiele wieków była to liczba 15. Odkąd św. Jan Paweł II dołączył do różańca tajemnice światła, pełna róża liczy 20 osób. |
Jak wygląda zmiana tajemnic i co ile się odbywa ? |
Zmiana tajemnic odbywa się raz w miesiącu. Paulina Jaricot proponowała, aby odbywała się drogą losowania. Dzisiaj przybiera to formę spotkania, w pierwszą sobotę czy niedzielę miesiąca. Zazwyczaj spotkanie obejmuje krótką konferencję formacyjną, omówienie aktualnych spraw w róży i wspólną modlitwę jedną tajemnicą lub częścią różańca. Na zakończenie osoby przekazują sobie kolejne tajemnice, często w formie obrazka z daną tajemnicą i krótkim rozważaniem. |
Jak poprawnie odmawiać różaniec ? |
Wzór tego jak odmawiać modlitwę różańcową zostawił nam św. Jan Paweł II w liście o różańcu (Rosarium Virginis Mariae).
|
Czy przed i po tajemnicy muszę robić znak krzyża ? |
Często rozpoczynając modlitwę czynimy znak krzyża – również kiedy odmawiamy różaniec. Nie robi się znaku krzyża przed i po każdej tajemnicy. Na słowa Chwała Ojcu schylamy jedynie głowę w geście uwielbienia Trójcy Świętej. Odmawiając różaniec w miejscu publicznym, np. jadąc autobusem, nie musisz wszystkim pokazywać: „Patrzcie teraz na mnie, bo ja się modlę”. Jeśli jednak uczynisz znak krzyża, nie na pokaz, ale z wiarą, będzie to piękne świadectwo, że nie wstydzisz się Boga i swojej modlitwy. |
Dlaczego w Róży każdy odmawia tylko jedną dziesiątkę różańca ? |
Odmawiając w róży tylko dziesiątkę, masz świadomość tego, że choć modlisz się sam, to czynisz to we wspólnocie 20 osób, dlatego Żywy Różaniec to przede wszystkim modlitwa wspólnotowa. Paulina Jaricot mocno podkreślała, że choć każdy odmawia tylko jedną dziesiątkę, to wszyscy mają duchowy udział we wszystkich tajemnica |
Kto może założyć różę różańcową? I czy trzeba ją do kogoś zgłosić ? |
Różę może założyć każdy, kto sam modli się na różańcu i doświadcza w swoim życiu jego mocy. W pa rafii często zakładają je kapłani, którzy wiedzą, jak wielkim skarbem jest codzienna modlitwa róż różańcowych. Jeśli róża powstaje w danej parafii, należy zgłosić ją do księdza proboszcza jako pasterza wspólnoty. Należy pamiętać, że róża to nie własność tego, który ją powołał do istnienia, ale cząstka większej rodziny - parafii, diecezji, Kościoła w Polsce czy w świecie. Jeśli róża składa się z osób mieszkających w różnych częściach Polski czy nawet świata, to zelator (odpowiedzialny za różę) powinien ją zgłosić w parafii, do której należy. Jest to bezpieczny sposób na to, aby pozostawać zawsze we wspólnocie Kościoła. |
Czy kółko Żywego Różańca jest tym samym, co róża różańcowa ? |
Poznaniak powie „pyry", dla górala będą to „grule", a u innych zawsze gotowało się „ziemniaki". Wszyscy wiemy, że mówimy o tym samym. Podobnie jest z nazewnictwem w Żywym Różańcu. W niektórych rejonach Polski utarło się określenie „róże", nawiązujące do „wieńca z róż", jak w średniowieczu nazywano różaniec. W innych rejonach funkcjonowało określenie „kółko różańcowe", czego przykładem jest bł. Ignacy Kłopotowski, który ponad sto lat temu zaczął wydawać czasopismo formacyjne dla Żywego Różańca zatytułowane „Kółko Różańcowe". Nie kłóćmy się o nazwę, ale bądźmy gorliwymi apostołami różańca. |
Czy w róży można odmawiać różaniec z dopowiedzeniami ? |
Różaniec w historii przybierał różne formy. Tę z dopowiedzenia mi wypracowali trapiści z Trewiru w XV w. pod wpływem Dominika z Prus. Polega ona na tzw. klauzulach (dopowiedzeniach) do imienia Jezusa zamykającego pierwszą część Pozdrowienia anielskiego. Metoda ta po pierwsze urozmaica odmawianie różańca, a po drugie niejako zmusza nas do rozważania danej tajemnicy. Aby do dziesięciu Zdrowaś Maryjo dodać coś z danej tajemnicy, trzeba sięgnąć myślą do Ewangelii, a tu znajdziemy głębię i bogactwo słów, które nam w tym pomogą. Nie ma więc powodu, by nie stosować tej metody modlitwy. |
Czy w Róży trzeba byc do końca życia ? |
Żywy Różaniec to nie sakrament małżeństwa, gdzie młodzi ślubują wobec siebie i Boga, że będą ze sobą „aż do końca życia”. To wspólnota, do której przynależność jest dobrowolna i pięknie jest trwać w niej do końca życia. Jeśli widzisz, że nie wywiązujesz się z codziennej modlitwy, zaniedbujesz comiesięczne spotkania, nie czujesz ducha wspólnoty, to trzeba rozważyć decyzję o rezygnacji. Warto o tym powiadomić zelatorkę, która na Twoje miejsce będzie szukała kolejnej osoby. W ten sposób nawet jeśli któryś z członków umrze lub opuści różę, wspólnota nadal będzie żywa. |
Ile czasu istnieje róża różańcowa ? |
Róże są piękne, ale jak każdy kwiat więdną i usychają. Żywy Różaniec nazywa się „żywy", bo nawet jeśli któraś z osób należących do róży umiera lub zwyczajnie rezygnuje z przynależności, to na jej miejsce zapraszane są kolejne osoby. Niektóre róże w Polsce mają nawet ponad 100 lat. Zakładały je praprababcie, po nich podejmowały to dzieło prababcie, potem babcie i mamy, a dzisiaj modlą się w nich ich dzieci. |
Czy będąc w Rózy rózańcowej mamy jakieś zobowiązania ? |
Sama obecność na liście to za mało. Statut określa zobowiązania:
|
Co się stanie, gdy nie odmówie swojej części różańca ? |
„Opuszczenie tej modlitwy nie sprowadza grzechu ciężkiego” – mówi Statut Żywego Różańca. Ale przecież w rachunku sumienia nie oskarżamy się tylko z grzechów, ale i z codziennych zaniedbań. „Dzisiaj nie odmówiłem różańca, ale jutro jest nowy dzień i będę o nim pamiętał”. |
Czy moja modlitwa będzie ważna, jesli ktoś z Róży nie będzie się modlił ? |
Możesz być spokojny o owoce swojej modlitwy, jeśli ktoś inny z róży „zawala” i nie rozważa swojej tajemnicy. Podobnie jak w małżeństwie, jeśli jedno dopuszcza się zdrady, druga osoba w sumieniu powinna stanąć przed Bogiem i pozostać wiernym – to jest dar, którego nikt nie może jej pozbawić. Tak samo każda rozważana przez Ciebie tajemnica różańcowa przynosi błogosławiony owoc dla Ciebie i dla tych, w intencjach których się modlisz. |
Co się stanie, gdy sie pomylę i okaże się, że rozważałem inną tajemnicę ? |
Tylko ten, kto nic nie robi, nie popełnia błędów. Bóg patrzy na Twoje serce i intencję, z jaką stajesz do modlitwy. Na pewno sobie z tym poradzi, a Ty, kiedy zauważysz swój błąd, powinieneś postarać się go naprawić. |
Czy zawsze trzeba czytać rozważanie do tajemnicy ? |
Nie zawsze jest to możliwe, np. kiedy prowadzisz samochód. Wystarczy, że przywołasz w pamięci fragment z Ewangelii albo w myślach rozważysz to, o czym mówi dana tajemnica. Wystarczy nawet krótki akt strzelisty czy westchnienie: Jezu, ufam Tobie; Przyjdź do mnie Jezu; Matko Boża, chcę, jak Ty, mówić Bogu ‘Fiat’. |
Dlaczego Żywy Różaniec jest propozycją dla młodych i zapracowanych ? |
Dla wielu, szczególnie młodych i zapracowanych, odmówienie całego różańca w ciągu dnia to niezły wyczyn. Ale jedna dziesiątka to chwila, którą możesz rozpocząć lub zakończyć dzień, to dobrze wykorzystany czas jazdy samochodem, oczekiwania na autobus czy na wizytę u lekarza. Życie składa się z krótkich chwil, które warto wypełnić rozmową z Bogiem. |
Jakie sa korzyści z bycia członkiem Koła Żywego Różańca ? |
Modlitwa różańcowa nie przyniesie Ci korzyści materialnych – tu nie wygrasz miliona jak w toto-lotka. Różaniec jednak to „tajemnica sukcesu w dwudziestu rozdziałach”. Włączając się do wspólnoty, jaką jest róża różańcowa, nigdy nie jesteś sam. Członek Żywego Różańca odmawiając 1 dziesiątkę dziennie dostępuje takich łask jakby odmówił cały różaniec. Dzieje się tak, gdyż jest on we wspólnocie modlitewnej i kolejne osoby z róży dopełniają modlitwę różańcową rozważając pozostałe tajemnice. Każdy z członków Żywego Różańca, na podstawie przywileju udzielonego przez Stolicę Apostolską (Dekret Penitencjarii Apostolskiej z dnia 25.10.1967), może uzyskać odpust zupełny (darowanie kary czyśćcowej) pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, przyjęcie w danym dniu Komunii św., odmówienie Wierzę w Boga, Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo w intencjach ojca św.). Dni uzyskania odpustu zupełnego:
|
Czy Stowarzyszenie Żywy Różaniec ma swój statut? |
Tak, został on zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski podczas 393. Zebrania Plenarnego, na mocy Uchwały nr 21/393/2022 z dnia 11 października 2022 r. |
Gdzie mogę uzyskać więcej informacji na temat Wspólnoty Koła Żywego Różańca w parafi św. Anny w Olsztynie ? |
Funkcję Zelatorki Koła Żywego Różańca w Naszej Parafii pełni pani Jadwiga Kalbarczyk mozna się z nia skontaktować po numerem telefonu 508 971 510. Wiele informacji można uzyskać na stronie Miesięcznika Różaniec kliknj tutaj |
Pytania Oprac. Weronika Brendel, ks. Szymon Mucha
„Miesięcznik formacyjny RÓŻANIEC” październik 2023 i listopad 2023
www.rozaniec.eu
Różaniec - o. Adam Szustak OP
„O różańcu” - to temat wykładu, jaki 1 czerwca 2017 r. wygłosił o. Tomasz Biłka OP. Spotkanie odbyło się w łódzkim klasztorze oo. dominikanów w ramach cyklu „Credo. Na ścieżkach modlitwy”.