„Maryja. Matka ludzkości”. Do kin wchodzi film o objawieniach z Guadalupe.
piątek, 30-08-2024
"Jestem Matką prawdziwego Boga, przez którego wszystko żyje" – te słowa czczonej od ponad 500 lat Matki Bożej z Guadalupe będą towarzyszyć widzowi filmu "Maryja. Matka ludzkości" przez cały seans. Fabuła filmu została zbudowana na najstarszym opisie objawień w Guadalupe. Barwnie opowiedziana historia została uzupełniona przez twórców o przepiękne nagrania z tętniącego życiem największego na świecie sanktuarium maryjnego, a także o śledztwo w sprawie najbardziej niezwykłego wizerunku Maryi, który pozostaje fascynującym wyzwaniem dla naukowców i znakiem dla wiernych. Niezwykle wzruszającymi momentami filmu są świadectwa ludzi z całego świata o cudach, których doświadczyli za wstawiennictwem Matki Bożej z Guadalupe. Są one dowodem na to, jak nieskończona miłość Maryi, Matki każdego człowieka, pociesza i leczy rany serc tych, którzy się do Niej zwracają.
reżyseria: Andrés Garrigó, Pablo Moreno
scenariusz: Andrés Garrigó, Josepmaria Anglès
gatunek: Dokumentalny
produkcja: Hiszpania
premiera: 22 lutego 2024 (Światowa) , 30 sierpnia 2024 (Polska premiera kinowa)
Mocną stroną filmu o Guadalupe są wzruszające świadectwa ludzi z całego świata o cudach, których doświadczyli za wstawiennictwem Matki Bożej. To dowód na prawdziwość obietnicy Maryi – że będzie „ocierać łzy, uspokajać i pocieszać”. Film „Maryja. Matka ludzkości” 30 sierpnia trafi do blisko 200 kin w całej Polsce.
Barwnie opowiedziana historia, która w efekcie dała początek chrystianizacji całej Ameryki Łacińskiej, została uzupełniona przez twórców o przepiękne nagrania z największego na świecie sanktuarium maryjnego, które rocznie odwiedza 20 mln pielgrzymów z całego świata.
Niezwykle wzruszającymi momentami filmu są świadectwa ludzi z całego świata o cudach, których doświadczyli za wstawiennictwem Matki Bożej z Guadalupe. W rozmowie z Radiem Warszawa ks. Jerzy Jastrzębski, prowadzący w Warszawie Apostolat Różańca i Płaszcza Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe podkreśla, że dużą wartością filmu są spotkania z Maryją, które zmienają ludzkie serca.
Film Andrésa Garrigó trafi do blisko 200 polskich kin 30 sierpnia. Rafael Film wybrał ten tytuł jako klamrę spinającą 10 lat pracy nad dystrybucją i promocją filmów religijnych. Pierwszym religijnym obrazem wprowadzonym do polskich kin dekadę temu był film „Ziemia Maryi”, którego nieoczekiwany frekwencyjny sukces i entuzjastyczne recenzje widzów otworzyły w kolejnych latach kina na produkcje z religijnymi wartościami.
Twórcy filmu szczególną uwagę zwracają także płaszcz Juana Diego, na którym został odbity wizerunek Matki Bożej. Obecnie znajduje się on w miejscu objawień, we wnętrzu bazyliki w Guadalupe i wciąż jest dla naukowców niezwykłą zagadką. Co najbardziej zaskakujące, tilma Juana Diego wykonana była z płótna z agawy. W normalnych warunkach ten materiał już po 20 latach uległby rozkładowi, a przetrwał już niemal 500 lat. Przeprowadzone badania wykazały, że barwniki użyte w tym obrazie w ogóle nie są znane nauce. Co więcej, nie znaleziono również śladów pędzla, a farba nie styka się z płótnem. To pozwala sądzić, że nie został on „ludzką ręką”.
Współczesnym badaczom udało się też dokonać innego, przedziwnego odkrycia. W oczach Matki Bożej dostrzeżono niezwykle precyzyjny obraz kilkunastu postaci – które były u biskupa w chwili, gdy Juan Diego przyniósł kwiaty dane mu przez Matkę Bożą. Wykazano też, że w źrenicach Maryi występuje zjawisko potrójnego odbicia właściwe jedynie źrenicom organizmów żywych. Ponadto wizerunek – po wyłączeniu aparatury chłodzącej za każdym razem powraca do temperatury 36,6°C. To dokładnie tyle, ile wynosi temperatura ciała człowieka.
Naukowcy ustalili także, że gwiazdy widoczne na płaszczu Matki Bożej one odzwierciedleniem rzeczywistych gwiazdozbiorów w układzie, jaki miał miejsce 12 grudnia 1531 roku o godzinie 6.45 nad stolicą Meksyku. Ze wzoru zamieszczonego na tkaninie matematykowi Fernando Ojeda LLanes po 14 latach pracy udało się także odtworzyć muzykę, którą miała w sobie Matka Boża podczas objawienia.
Pozostałe aktualności
piątek 04.10.2024
czwartek 03.10.2024
wtorek 01.10.2024
niedziela 29.09.2024
sobota 21.09.2024
czwartek 19.09.2024
poniedziałek 02.09.2024
piątek 30.08.2024
poniedziałek 12.08.2024
sobota 27.07.2024
sobota 13.07.2024
sobota 08.06.2024
niedziela 02.06.2024