Czy w Środę Popielcową trzeba być na Mszy świętej?
sobota, 01-03-2025 | autor: Stacja7.pl | Zwyczaje i tradycje religijne
Czy w Środę Popielcową trzeba być na Mszy świętej?
W Środę Popielcową licznie gromadzimy się w swoich kościołach, rozpoczynając uroczyście okres Wielkiego Postu. Uczestnictwo we Mszy świętej nie jest wprawdzie obowiązkowe, tego dnia jednak wiernych obowiązuje post ścisły.
Święta nakazane a Środa Popielcowa
W roku liturgicznym praktycznie nie ma miesiąca, w którym nie miałoby miejsce jakieś święto lub uroczystość kościelna. Nie wszystkie te dni jednak są tzw. świętami nakazanymi.
Święta nakazane to dni, w które katolicy zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy świętej. Obowiązek ten wynika z pierwszego przykazania kościelnego: “W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych”. Daty tych świąt oraz sposób ich obchodzenia opisuje dokładnie Kodeks prawa kanonicznego.
W kalendarzu liturgicznym jest zaledwie 9 takich dni, jednak nie należy do nich Środa Popielcowa. Tego dnia nie ma obowiązku uczestnictwa w Eucharystii. Mimo to wiele osób pojawia się w kościele, aby zacząć czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu od Mszy św. i obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty.
W Środę Popielcową obowiązuje natomiast wiernych zachowanie postu ścisłego.
POLECAMY: Zaczyna się w środę
Post w Środę Popielcową
Jak czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego, “w Kościele Powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu”. Katolików w Polsce zobowiązuje do ich przestrzegania piąte przykazanie kościelne: “Posty nakazane zachowywać”.
Środa Popielcowa to jeden z dwóch dni w roku (obok Wielkiego Piątku), kiedy katolików obowiązuje tzw. post ścisły – a więc zarówno wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych jak i post ilościowy.
Post jakościowy to wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post jakościowy oznacza, że danego dnia spożywa się tylko jeden posiłek do syta. W Polsce post ścisły oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch mniejszych.
Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje osoby, które ukończyły 14. rok życia, a post ścisły – osoby pełnoletnie do 60. roku życia.
Źródło:
https://stacja7.pl/wielki-post/czy-w-srode-popielcowa-trzeba-byc-na-mszy-swietej/