O odpustach
piątek, 07.03.2025 | Mnich Benedyktyn / PROMIC - Wydawnictwo Księży Marianów MIC Warszawa luty 2010 ISBN 978-83-7502-185-1 | Duchowość
Czym są odpusty? Czy dzisiaj mogą jeszcze zainteresować wiernych? Czy są równoznaczne z jakimś targowaniem się, ze świętością po obniżonej cenie? A może wprost przeciwnie, są po to, by dynamizować nasze życie duchowe. Co zatem należy zrobić, by je uzyskać
Wielki Post 2025. Kiedy się rozpoczyna i jak najlepiej przeżyć ten czas?
sobota, 01.03.2025 | Stacja7.pl | Duchowość
Wielki Post 2025 rozpoczniemy 5 marca. To właśnie na ten dzień przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna w Kościele czas 40-dniowej pokuty. Wielki Post 2025. To dla każdego katolika kolejna szansa na nawrócenie, dlatego może to właśnie w tym Wielkim Poście przystąpisz do sakramentu pokuty? A może w końcu podejmiesz postanowienie walki z konkretnym grzechem? Czym jest Wielki Post i jak go najlepiej przeżyć?
Czy w Środę Popielcową trzeba być na Mszy świętej?
sobota, 01.03.2025 | Stacja7.pl | Zwyczaje i tradycje religijne
ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA WIELKI POST 2025
sobota, 01.03.2025 | Papież Franciszek
Ogłoszono papieskie orędzie na Wielki Post. Franciszek zachęca do „wspólnego podążania w nadziei”. Podkreśla, że to dzięki miłości Pana Boga jesteśmy zachowani w nadziei, która nie zawodzi. Ona jest pewną i niezachwianą „kotwicą duszy”. Na zakończenie cytuje znamienne słowa św. Teresy od Jezusa: „Ufaj więc, (duszo moja), ufaj, bo nie znasz dnia ani godziny. Czuwaj pilnie, wszystko szybko przemija, choć twoja tęsknota wątpliwym czyni to, co jest pewne, i czas krótki – długim”.
Bp Kiciński w liście na Dzień Życia Konsekrowanego: Misja osób konsekrowanych jest widzialnym znakiem nadziei
niedziela, 02.02.2025 | + Jacek Kiciński CMF Przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego | Episkopat Polski
Misja osób konsekrowanych jest widzialnym znakiem nadziei dla tych, którzy doświadczają sytuacji życia bez nadziei – napisał bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, w Liście na Dzień Życia Konsekrowanego, który będziemy obchodzić 2 lutego.
ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA Z OKAZJI XXXIII ŚWIATOWEGO DNIA CHOREGO
poniedziałek, 27.01.2025 | Papiez Franciszek | Papież Franciszek
Papież: przy łóżku chorego uczymy się nadziei. „Nigdy, tak bardzo jak w cierpieniu, nie uświadamiamy sobie, że wszelka nadzieja pochodzi od Pana” – Franciszek pisze o tym w przesłaniu na 33. Światowy Dzień Chorego, który przypada 11 lutego i wpisuje się w obchody Roku Świętego. Papież podejmuje w nim pytania min. o to, jak pozostać mocnym, gdy jesteśmy dotknięci poważnymi chorobami, a koszty leczenia przekraczają nasze możliwości, czy wówczas, gdy widzimy cierpienie naszych bliskich.
Komunikat Prezydium KEP dotyczący zmian wprowadzonych przez MEN w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych w dniu 17 stycznia 2025 rok
niedziela, 19.01.2025 | Prezydium Konferencji Episkopatu Polski | Episkopat Polski
Oczekujemy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej powróci do stosowania standardów państwa prawa i odstąpi od podejmowania działań konfrontacyjnych wobec osób wierzących, które są pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy w Komunikacie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dotyczącym zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych w dniu 17 stycznia 2025 roku.
Nakazane święta kościelne w 2025 roku
niedziela, 05.01.2025 | https://www.niedziela.pl/artykul/106803/Nakazane-swieta-koscielne-w-2025-roku | Zwyczaje i tradycje religijne
Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
K+M+B czy C+M+B? Jak oznaczyć drzwi na święto Trzech Króli?
sobota, 04.01.2025 | https://deon.pl/wiara/kmb-czy-cmb-jak-oznaczyc-drzwi-na-swieto-trzech-kroli,1792337 | Zwyczaje i tradycje religijne
K+M+B czy C+M+B? Po co robimy napis kredą na drzwiach? Jak powinien brzmieć? Czy robić go, gdy w naszej parafii w tym roku nie ma kolędy i ksiądz nie zapuka do naszych drzwi?
WIZYTA DUSZPASTERSKA - KOLĘDA - czym jest i jak się przygotować?
sobota, 04.01.2025 | Zwyczaje i tradycje religijne
Czym jest wizyta duszpasterska? Jedni wyczekują wizyty księdza z radością, dla innych to przykry obowiązek, jeszcze inni twierdzą, że to tylko zbiórka pieniędzy lub strata czasu. Przeczytaj i dowiedz się skąd wziął się zwyczaj kolędowej wizyty duszpasterskiej, co jest w niej najważniejsze i jak się do niej przygotować!
List pasterski Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny: Rodzina miejscem uczenia się nadziei
niedziela, 29.12.2024 | pasterze Kościoła katolickiego w Polsce | Episkopat Polski
„Rodzina miejscem uczenia się nadziei” to tytuł listu pasterskiego Konferencji Episkopatu Polski z okazji święta Świętej Rodziny, które przypada w tym roku 29 grudnia. Biskupi życzą w nim, aby Rok Jubileuszowy 2025 był dla wszystkich czasem łaski, nadziei i przebaczenia.
List Rektora KUL na Boże Narodzenie 2024
czwartek, 26.12.2024 | rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski | Listy duszpasterskie
Przyjście Boga na ziemię jest wezwaniem do dialogu i pojednania - podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, który skierował do wiernych i przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła list na tegoroczne Boże Narodzenie. - W tym czasie najbardziej rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, które powinny być przeniknięte duchem pokoju i pojednania, życzę, aby kultura dialogu stawała się coraz bardziej rzeczywistością - napisał rektor KUL.